Gecekondu mahallesinde yasayip fildişi kulelerinde yasamakla itham edilmek ya da Orgutlu mucadeleye davet


110118

Gecekondu mahallesinde yaşayıp fildişi kulelerinde yaşamakla itham edilmek ya da Örgütlü mücadeleye davet

Amma iş! Öğrenciyle konuşuyorsun “İşçilerde hareketlilik yok” diyor; işçi artık sanayi sektörünün emek piyasasındaki payının küçüldüğünden dem vurup pası memura atıyor; memurun tuzu kuru, işsizlerden ve güvencesiz çalışanlardan eylem bekliyormuş; güvencesiz çalışanların işi başından aşkın “Eskiden böyle miydi, öğrenci hareketleri vardı her yerde.” diyor. Gençler yaşlılar olmadan kendine güvenip politika üretmiyor, yaşlılar -sanki Demirel'i, Özal'ı, Erdoğan'ı gençler yumurtlamışlar- gençleri apolitik olmakla suçluyor. Devrimci durum olduğunda babam da devrimci olur. Ama devrimci durum da mantar gibi bitmez öyle kendiliğinden ağaç diplerinde.

Başka bir dünya mümkün tabii ki, ama aslında başka birçok dünya mümkün. Önemli olan bizim hangisine oynadığımız.

Halk evden işe işten eve koşturup duruyor. Halk onların dediklerine kanıyor. Halk eylemsizleşiyor. Halk muhafazakarlaşıyor. Doğrudur herhalde, ama, kimdir bu halk? Halk tüm bu sayılanlarsa biz kimiz, burjuvazi mi? Samimiyetimle söylüyorum, benim holdingim de yok, fabrikam da.. Bandı geri sarın: halk biz değilsek bile, biz halkız. Proletarya, üretim araçlarına sahip olmayan toplumsal sınıftır. Ve yalnızca bu yüzdendir ki, kimse kimseye devretmesin görevini, saray önünde bekçilik etmiyoruz burada. 80'lerde solcular arasındaki “Burjuvazi kaçmıyor, devrim kaçmıyor, aceleye gerek yok, yavaş yavaş düşüne düşüne gidelim.” esprisinin modası geçti küresel iklim değişimiyle beraber. Şimdi elimizi çabuk tutma zamanıdır.

Ortada epi topu bir dünya var değiştirilecek. İşimiz o kadar da çok değil yani.

Demem o ki; gelin bu işi beraber tatlıya bağlayalım. Ya da gelmeyin, daha iyi bir fikriniz varsa kendi yolunuzu çizin, mutlaka kesişecek yollarımız bugün yarın. Demem o ki; devrim birimizden birimizin haklı olduğu ortaya çıkınca değil, bizler devrimi hakikaten yaptığımızda gerçekleşecek.

Dershanede çözdüğü kadar işçi probleminin binde birini dershane dışında da çözmeye hevesli kimse kalmadı mı? Benden size teminat, dershanelerdekinden de sık deneme sınavı yapacağız beraber.

No comments: