Tatava Yapma??

Seçimler yaklaşırken, faşizme karşı tüm AKP-karşıtı oyların tatava yapmadan seçilmeye en yakın adaya verilmesiyle ilgili bir kampanya başladı.

Argüman kabaca AKP'nin oylarını düşürerek faşizmden kurtulmamızı öneriyor.

İyi de, bu argüman faşizmin nasıl çalıştığını hiç anlamamış ki !

Tatava kampanyasını savunanların mantığı şöyle: Halk AKP'yi destekledi, o yüzden AKP güçlendi, o yüzden Tayyip iktidarını koruyor. Demek ki seçimde halk desteğini efektif biçimde AKP'den çekersek Tayyip iktidarından kurtulabiliriz.

Oysa faşizm bunun tam tersi şekilde çalışıyor:

1) Öncelikle Tayyip güçlü. Bu güç, a priori'dir, halkla bir ilgisi yoktur. Tayyip'in emperyalizmin ve Türkiye burjuvazisinin çıkarlarını uzlaştırma yeteneğinde gizlidir.

2) Bunun sonucu olarak AKP güçlü. Bu, Tayyip'in bir sonucudur. Tam da bu yüzden Tayyip rezil rüsvan olduktan aylar yıllar sonra bile Tayyip'siz AKP projesi devreye sokulamıyor. Tayyip'siz AKP aynı işi göremiyor.

3) Tüm bunların sonucu olarak AKP seçimleri kazanıyor. Halk desteği vb. a posteriori'dir: AKP güçlü olduğu için devlet aygıtını ve neredeyse tüm medyayı elinde tutuyor; dolayısıyla AKP iktidarına toplumsal rıza üretebiliyor. (Tıpkı tüm diğer faşizmler gibi.)

Bunlara ek olarak:

1. Tayyip öyle büyük suçlar işledi ki seçimle veya herhangi bir "normal" yolla görevden çekilmesi kendi açısından imkansızdır. Tayyip için iktidar, ölüm kalım meselesidir. Emekli olup resme başlamanın bir seçenek olmadığını biliyor. Hatta düzgünce yargılanacağından bile emin değil.

Bu yüzden Tayyip'in sakinleşmesi imkansızdır.

2. Burjuvazi açısından Tayyip'in siyasal ömrü dolalı çok oluyor. Hala alternatif bulamadıkları için onun bu azgın tutumuna uyarı açıklamaları yapmakla yetiniyorlar.

Demek ki; Tayyip "normal" yollarla, yani burjuva siyasetin içinden yöntemlerle devrilemez. Hele yerel seçimlerle falan hiç devrilemez.

Tayyip hiçbir noktada "Ha iyi peki madem ben çekileyim kenara." demeyecek ! Seçimi kazansa da kaybetse de, hatta tüm burjuvazi ona sırtını dönse de demeyecek.

Dolayısıyla seçim yoluyla (hele ki yerel seçim yoluyla) faşizmin etkisinin azaltılması vb. bugün Türkiye'de mümkün değildir.

Fethullah bunu gördüğü için direkt AKP kurmaylarını ortadan kaldırmaya oynuyor. (Örneğin parti kurmaya veya açıkça başka bir partiyi desteklemeye kıyasla... Üstelik Fethullahçı milletvekilleri bile henüz AKP'yi terk etmediler.)

Bunlardan çıkan sonuç şöyle: Faşizmi defetmenin yolu, faşizme karşı omuz omuza aktif siyaset yapmaktan geçiyor. Şu anda çapulcuların yapabileceği en kötü şey, marjinden merkeze yönelmek, muhalefeti "normal"leştirmektir.

PS: Bu söylediklerim "normal" muhalefet gerçekten sol, sosyal demokrat falan olsa da geçerli kalıyor. Hele bizimki gibi "MHP'ye bas geç", "Mansur Yavaş'a bas geç" vb. durumlarda haydi haydi geçerlidir sanıyorum.

No comments: